10.3 C
Prijepolje
Monday, October 26, 2026
Naslovna Prijepolje Studentska lista iznad 2,2 miliona glasova u Srbiji, u Prijepolju vodi za...

Studentska lista iznad 2,2 miliona glasova u Srbiji, u Prijepolju vodi za 243 glasa

0
izbori srbija
Ilustracija

Prema dostavljenim presecima RIK-a, Studentska lista ima 52,50 odsto glasova u Srbiji nakon obrade 8.067 od 8.392 biračka mesta. U Prijepolju vodi sa 243 glasa prednosti, uz obrađenih 55 od 61 mesta.

Studentska lista ima više od 2,2 miliona glasova i prednost od 553.136 glasova u odnosu na listu „Aleksandar Vučić – Ujedinjena Srbija”, prema dostavljenom nepotpunom preseku RIK-a za Srbiju. U Prijepolju je razlika znatno uža: 7.164 prema 6.921 glasu. Oba prikazana preseka još su nepotpuna.

Prema dostavljenom prikazu podataka Republičke izborne komisije za parlamentarne izbore održane 25. oktobra, dve vodeće liste u Prijepolju razdvaja 1,45 procentnih poena.

Ovaj presek obuhvata 90,16 odsto biračkih mesta, pa su rezultati nepotpuni. Glasovi sa preostalih šest mesta mogu promeniti broj glasova, procente i međusobnu razliku.

Kako su glasali birači u Prijepolju?

U prikazanom preseku najveći broj glasova osvojile su sledeće liste:

Izborna listaBroj glasovaProcenat
Studentska lista – Studenti pobeđuju7.16442,68%
Aleksandar Vučić – Ujedinjena Srbija6.92141,23%
Rasim Ljajić – Ljudski (SDP–CDP)8935,32%
Usame Zukorlić (SPP) – Pokret za ujedinjenje7524,48%
SDA Sandžaka – Čuvari Sandžaka3652,17%
Ivica Dačić – Faktor stabilnosti3402,03%

Ostale izborne liste pojedinačno imaju manje od jedan odsto glasova u ovom preseku.

Procenti su preneti iz dostavljenog prikaza RIK-a. Odnose se na dosad obrađene rezultate.

Obrađeni podaci obuhvataju 16.789 izašlih birača

U prikazu je za opštinu Prijepolje navedeno 31.318 upisanih birača i ukupno 61 biračko mesto.

Broj izašlih birača na obrađenim biračkim mestima iznosi 16.789. Prikazana izlaznost za obrađeni deo iznosi 60,50 odsto i ne predstavlja potvrđenu konačnu izlaznost za celu opštinu.

Prema istom prikazu, važeći listići čine 98,72 odsto, a nevažeći 1,28 odsto.

RIK za Srbiju: Studentska lista vodi sa 553.136 glasova prednosti

Prema dostavljenom prikazu podataka RIK-a za Srbiju, obrađeno je 8.067 od ukupno 8.392 biračka mesta, odnosno 96,13 odsto. Studentska lista ima 2.203.806 glasova (52,50 odsto), a lista Aleksandar Vučić – Ujedinjena Srbija 1.650.670 glasova (39,32 odsto). Prednost iznosi 553.136 glasova, odnosno 13,18 procentnih poena.

U nacionalnom prikazu navedeno je 6.451.292 upisanih birača. Na obrađenim biračkim mestima izašlo je 4.200.546 birača, uz prikazanu izlaznost od 68,77 odsto za obrađeni deo. Važeći listići čine 98,7 odsto, a nevažeći 1,3 odsto. Izlaznost nije konačan podatak za celu Srbiju.

Izborna listaGlasoviUdeo
Studentska lista – Studenti pobeđuju2.203.80652,50%
Aleksandar Vučić – Ujedinjena Srbija1.650.67039,32%
Ivica Dačić – Faktor stabilnosti91.5192,18%
Autentična desnica37.5340,89%
Savez vojvođanskih Mađara34.6390,83%
Albanska koalicija27.6600,66%
Rasim Ljajić – Ljudski20.2350,48%
Bogoljub Karić – Pokret snaga Srbije – BK19.2100,46%
SDA Sandžaka – Čuvari Sandžaka12.3440,29%
Evropska Srbija11.7930,28%
Usame Zukorlić (SPP) – Pokret za ujedinjenje11.5910,28%
Ruska stranka – Srbija u BRIKS-u6.2270,15%
Stranka rusko-srpskog jedinstva4.1020,10%
Vladimir Gajić – Alternativa za Srbiju3.5470,08%
Majka Srbija – Gruda3.0990,07%
Liberalno zelena stranka2.5530,06%
Ćale ovo je za tebe – Petar Đurić1.9120,05%
Biram pravdu – biram budućnost – Koalicija Snaga1.1470,03%

Podaci su nepotpuni: preostalo je 325 biračkih mesta. Brojke su prenete sa snimka prikaza RIK-a koji je dostavljen redakciji; tačan sat preseka na njemu nije vidljiv. Procenti i broj glasova mogu se menjati do završetka obrade. Raspodela mandata ne izvodi se iz ove tabele.

Odvojena projekcija CeSID-a i Ipsosa: Studentskoj listi 52,9 odsto

Na nivou Srbije, prema projekciji CeSID-a i Ipsosa na osnovu 96 odsto obrađenog uzorka, Studentska lista – Studenti pobeđuju osvojila je 52,9 odsto, a lista Aleksandar Vučić – Ujedinjena Srbija 38,8 odsto glasova. Razlika u ovoj projekciji iznosi 14,1 procentni poen.

Lista Ivica Dačić – Faktor stabilnosti ima 2,2 odsto, Autentična desnica 0,9 odsto, Savez vojvođanskih Mađara 0,8 odsto, a Albanska koalicija 0,7 odsto, prema dostavljenom grafikonu.

Izborna listaUdeo glasova u Srbiji – projekcija
Studentska lista – Studenti pobeđuju52,9%
Aleksandar Vučić – Ujedinjena Srbija38,8%
Ivica Dačić – Faktor stabilnosti2,2%
Autentična desnica0,9%
Savez vojvođanskih Mađara0,8%
Albanska koalicija0,7%
Rasim Ljajić – Ljudski (SDP–CDP)0,5%
Bogoljub Karić – Pokret snaga Srbije – BK0,4%
Usame Zukorlić (SPP) – Pokret za ujedinjenje0,3%
Evropska Srbija – Marinika Tepić – Zdravko Ponoš0,3%
SDA Sandžaka – Čuvari Sandžaka0,3%
Ruska stranka – Slobodan Nikolić0,2%
Liberalno zelena stranka0,1%
Stranka rusko-srpskog jedinstva0,1%
Alternativa za Srbiju0,1%
Majka Srbija – Gruda0,1%
Biram pravdu – biram budućnost – Koalicija Snaga0,0%
Ćale ovo je za tebe – Petar Đurić0,0%

Ovo je projekcija na uzorku, a ne konačan zvanični rezultat RIK-a. Oznaka 96 odsto odnosi se na obrađeni uzorak CeSID-a i Ipsosa, a ne na procenat svih biračkih mesta u Srbiji. Procenti u tabeli preneti su sa dostavljenog grafikona; prikazanih 0,0 odsto predstavlja zaokružen udeo, ne nužno odsustvo glasova.

Glavne procente potvrđuje i jutrošnji izveštaj agencije FoNet od 26. oktobra, koji prenosi projekciju CeSID-a.

Prijepolje i Srbija: različiti preseci podataka

Studentska lista vodi u oba dostavljena preseka RIK-a. Razlika u Prijepolju iznosi 1,45 procentnih poena, a u Srbiji 13,18 poena. Za Prijepolje je obrađeno 55 od 61 biračkog mesta, a za Srbiju 8.067 od 8.392 mesta. Odvojeno navedena projekcija CeSID-a i Ipsosa zasniva se na njihovom uzorku i ne treba je mešati sa obradom RIK-a. Nijedan od ovih prikaza nije konačan zbir svih glasova.

Konačan odnos glasova tek nakon završetka obrade

Prednost Studentske liste u ovom preseku iznosi 243 glasa. Dok ne budu obrađeni rezultati sa svih biračkih mesta, nije moguće govoriti o konačnom pobedniku glasanja u Prijepolju.

Ovi podaci odnose se na glasove birača iz opštine Prijepolje na parlamentarnim izborima, a ne na raspodelu mandata u lokalnoj skupštini.

Izvori: dostavljeni snimci prikaza RIK-a za Srbiju (8.067 od 8.392 biračka mesta) i Prijepolje (55 od 61 mesta); dostavljeni grafikon CeSID-a i Ipsosa za nacionalnu projekciju na 96 odsto uzorka. Tačan sat preseka RIK-a nije vidljiv na snimcima.

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.