Svetski dan radija obeležava se danas 13. februara širom sveta. Generalna skupština UN formalno je januara 2013. usvojila UNESCO-vo proglašenje Svetskog dana radija – 13. februar, jer je tog dana 1946. osnovan Radio Ujedinjenih nacija.
Radio je masovni medij koji dopire do najšire publike na svetu. Takođe, prepoznat je kao moćno sredstvo komunikacije i jeftin medij. Radio je posebno prilagođen da dopre do najudaljenijih zajednica i do ranjivih grupa: nepismenih, hendikepiranih, siromašnih… nudeći svima platformu za uključivanje u javnu debatu bez obzira na nivo obrazovanja. Dalje, radio ima moćnu i specifičnu ulogu u hitnim slučajevima i pomoći u katastrofama.
Radio se menja, u skladu s današnjom medijskom konvergencijom, tako da dobija nove tehnološke oblike, zahvaljujući mobilnim telefonima i tabletima. Ipak, smatra se da oko milijardu ljudi još uvek ima pristup klasičnom radiju.
Svetski dan radija obeležava se s ciljem da se podigne svest u javnosti i medijima o važnosti radija, da se ohrabre oni koji odlučuju da ustanove i omoguće pristup informacijama putem radija, kao i da se poveća umrežavanje i međunarodna saradnja među emiterima.
Radio je još uvek najdinamičniji, najbrži i najinteraktivniji medij koji postoji, koji se adaptira promenama u XXI veku i nudi nove načine interakcije i uključivanja. Tamo gde društveni mediji i fragmentacija publike mogu da nas smeste u medijski balon istomišljenika, radio je jednako pozicioniran da približi komunikaciju i izazove pozitivan dijalog za promene. Slušajući svoju publiku i reagujući na njihove potrebe, radio pruža različita viđenja i glasove koji su potrebni za izazove s kojima se svi susrećemo.
Radio nas informiše i transformiše, kroz zabavu, informacije i učešće slušalaca. Uz radio nikada niste sami – u radiju uvek imate prijatelja.